Zarząd Fundacji Imienia
Rodziny Thetschlów
mającej na celu między innymi:
- odbudowę i rewitalizację zespołu pałacowo – parkowego w Jaszczurowej
oraz
- gromadzenie, archiwizację i publikację materiałów związanych z zespołem pałacowo – parkowym
zwraca się z uprzejmą prośbą
do osób i instytucji dysponujących pamiątkami w postaci dokumentów, zdjęć, przedmiotów materialnych związanych z zespołem pałacowo – parkowym w Jaszczurowej o kontakt z Marią Thetschel – Zgud (tel. 602 57 67 20) w sprawie ewentualnej możliwości wykorzystania w/w przedmiotów dla realizacji celów Fundacji
Rodziny Thetschlów
mającej na celu między innymi:
- odbudowę i rewitalizację zespołu pałacowo – parkowego w Jaszczurowej
oraz
- gromadzenie, archiwizację i publikację materiałów związanych z zespołem pałacowo – parkowym
zwraca się z uprzejmą prośbą
do osób i instytucji dysponujących pamiątkami w postaci dokumentów, zdjęć, przedmiotów materialnych związanych z zespołem pałacowo – parkowym w Jaszczurowej o kontakt z Marią Thetschel – Zgud (tel. 602 57 67 20) w sprawie ewentualnej możliwości wykorzystania w/w przedmiotów dla realizacji celów Fundacji
Dokumenty
Fotografie
Przedmioty materialne
O fundacji
Fundacja jest fundacją rodzinną ustanowioną 13 grudnia 2016r. przez spadkobierców ostatnich właścicieli majątku ziemskiego Jaszczurowa – Mucharz Franciszka i Marii Thetschlów.
Działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach i nie jest organizacją pożytku publicznego.
Siedzibą Fundacji jest Kraków, terenem działania Rzeczpospolita Polska i zagranica.
Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony, a nadzór nad Fundacją ze względu na jej cele sprawuje minister właściwy dla spraw kultury i dziedzictwa narodowego.
Cele i zadania fundacji
1. Celem Fundacji jest:
- rewitalizacja, ochrona oraz zabezpieczenie Zespołu pałacowo – parkowego położonego we wsi Jaszczurowa, gmina Mucharz, powiat wadowicki, dla którego Sąd Rejonowy w Wadowicach, Wydział V Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o nr KR1W/00084099/2, wpisanego na listę zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod nr A-838/M z dnia 16 lutego 2010 r.
- adaptacja całości lub części Zespołu pałacowo – parkowego na cele naukowe, kulturalne, oświatowe, związane z szeroko pojętą ochroną zdrowia i ochroną przyrody, w tym popularyzacją krajobrazu historycznego lub na potrzeby prowa-dzonej przez nią działalności gospodarczej,
- prowadzenie działalności naukowej, wydawniczej, kulturalnej, oświatowej oraz związanej z ochroną przyrody i krajobrazu historycznego,
- zwiększanie dostępu do kultury,
- Udzielenie pomocy finansowej każdoczesnym właścicielom Zespołu pałacowo – parkowego w ponoszeniu kosztów jego utrzymania i w pokrywaniu wydatków związanych z uiszczeniem przez nich opłat dotyczących Zespołu pałacowo – parkowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
- sprawowanie zarządu nad Zespołem pałacowo – parkowym.
2. Fundacja realizuje Swoje cele przez:
-
odbudowę, rewitalizację i zabezpieczenie Zespołu pałacowo - parkowego,
-
organizowanie oraz prowadzenie przedsięwzięć kulturalnych, społecznych, naukowych, edukacyjnych, sportowych, a także związanych z szeroko pojętą ochroną zdrowia lub ochroną przyrody,
-
udostępnianie zabytkowych budynków i dzieł sztuki, w tym zbiorów rodziny Thetschlów,
-
gromadzenie, archiwizacja i publikacja materiałów o znaczeniu historycznym związanych z Zespołem pałacowo – parkowym,
-
wspieranie inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego,
-
realizację inicjatyw gospodarczych, z których dochód będzie przeznaczony na cele statutowe,
-
refundacja wydatków każdoczesnych właścicieli Zespołu pałacowo – parkowego w wysokości nie wyższej, niż poniesione przez nich koszty jego utrzymania oraz koszty związane z uiszczaniem stosownych opłat publiczno – prawnych.
3. Dla osiągnięcia swych celów statutowych Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych, osób fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, realizujących cele podobne z celami statutowymi Fundacji.
4. W zakresie niezbędnym dla realizacji celów statutowych, Fundacja może zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę, jak również powierzać – w ramach innego stosunku prawnego – wykonywanie określonych zadań lub czynności.
5. Fundator ma możliwość nieograniczonego w czasie przebywania na terenie Zespołu pałacowo – parkowego i korzystania z niego w sposób dający się pogodzić z działalnością Fundacji.
6. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą służącą realizacji jej celów statutowych.
Zarząd Fundacji
1. Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji
- Zarząd Fundacji
Aktualnie Prezesem jednoosobowego Zarządu Fundacji jest Maria Thetschel – Zgud
2. Można łączyć funkcję członka Rady Fundacji i członka Zarządu Fundacji.
Rada Fundacji
- Rada Fundacji jest organem opiniującym oraz doradczym w stosunku do działania zarządu Fundacji
- Członkami Rady Fundacji mogą być wyłącznie zstępni Franciszka Thestchla (ur. dnia 06.07.1881 r. w Jaszczurowej) oraz Marii z Chlebusów Thetschlowej (ur. dnia 22.05.1892 r. w Rudzach) posiadający pełną zdolność do czynności prawnych.
Majątek i dochody Fundacji
1. Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 10.000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych) oraz środki pieniężne, a także inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania.
2. Dochody Fundacji mogą pochodzić w szczególności z:
- darowizn, spadków, zapisów,
- dotacji i subwencji,
- funduszy publicznych oraz europejskich,
- zbiórek, aukcji, przetargów lub imprez publicznych organizowanych na rzecz Fundacji,
- majątku i praw majątkowych nabytych przez Fundację,
- odsetek od lokat kapitałowych,
- działalności gospodarczej,
- dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego,
4. Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację dowolnych celów statutowych Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
5. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.